Funktioner:
- OPC UA-server för enkel anslutning till MES-, ERP- och SAP-system samt visualiseringar
- OPC UA-klientfunktioner för S7 PLC för att ansluta till externa OPC UA-server system
- 4 Ethernet-portar med brandvägg -> ren separation av maskin- och övervakningsnivå
- Skalbara säkerhetsnivåer genom utbyte av digitalt signerade certifikat
- Anslutning till S7-PLC:er via S7 TCP/IP eller IBH Link S7++
- Anslutning till S5-PLCer via IBH Link S5++
- Bekväm konfiguration med Siemens STEP7 eller TIA Portal -> inget behov av annan specialprogramvara
- Administration via webbläsare
Montering på skena
Den IBH Länk UA är designad för DIN-skenmontering
Konfiguration
Administreringen kan göras med en uppdaterad webbläsare över Ethernet-port 1 genom att använda värdnamnet http://ibhlinkua_ (f.i.http://ibhlinkua_0001170)
eller över portarna 2-4 genom att ange standard-IP-adressen 192.168.1.14
Inga andra verktyg krävs.
Standard-IP-adresskonfiguration:
Port 1: DHCP
Port 2-4: 192.168.1.14
Standardinloggning:
administratör
administratör
Ethernet-gränssnitt
Ethernet-pinout för RJ45-honkontakten:
| Nål | Signal | Mening |
|---|---|---|
| 1 | TD+ | Ta emot data + |
| 2 | TD- | Ta emot data |
| 3 | RD+ | Skicka data + |
| 4 | icke namngiven. | inte använd |
| 5 | icke namngiven. | inte använd |
| 6 | RD- | Skicka data – |
| 7 | icke namngiven. | inte använd |
| 8 | icke namngiven. | inte använd |
Ethernet-anslutningsdata
| Topologi | Stjärntopologi |
| Mellan | 4 x 2 tvinnade parkoppar kopparkabel Katt 3 (10 Mbit/s), Katt 5 (100 Mbit/s) |
| Kabellängd | 100 m till enheten eller till nästa nav och switch respektive |
| Överföringshastighet | 10 Mbit/s / 100 Mbit/s |
Tekniska data
| Ett Ethernet-gränssnitt | |
|---|---|
| Överföringshastighet | 10 / 100 Mbit/s |
| Gränssnitt | max. 100 Base-TX potentialfri |
| Koppling | RJ45-uttag |
| Driftstemperatur | |
|---|---|
| Vertikalt monterad | 0°C…+60°C |
| Vågrätt monterad | 0°C…+40°C |
Elektrisk spänning
UPPMÄRKSAMHET!
IBH Link UA kräver en 12–36V DC-strömförsörjning. Högre spänningar kan förstöra enheten. Var uppmärksam på polariteten.
Strömförsörjning: 24VDC / 0,2A
om ( fönster.ärMSIE55 ) fixaalfa();




