PT8DIO-modulen är en modul med 8 digitala ingångar och 8 digitala utgångar.
Ingångarna är isolerade från logiken med hjälp av dubbelriktade optokopplare. Gemensamheten är internt kopplad till antingen -spänning eller +spänning från fältströmförsörjningen med hjälp av en kopplingsbygel som är placerad inuti kapslingen.
Ingångarna har inbyggda räknare. Dessa räknare är 32-bitarsräknare och tillåter ett räknevärde mellan 0 och 4294967295. Räknevärdet kan nollställas genom att skriva in noll i motsvarande register, eller förinställas till ett annat värde på samma sätt.
Notera: Räknarvärdena är inte batteribackuper och kommer att gå förlorade om strömmen slås av.
| PT8DIO – 8 Digital Input/ Output Module with Counters | |
|---|---|
| Digitala ingångar | 8 |
| Digitala Räknare | 8 |
| Mot resolution | 32 Bit |
| Frekvensräknare | 1 kHz (max) |
| Pulsbredd | 500 mikrosekunder (min) |
| Motläge | UP eller UP/NER |
| Digital ingång 0 nivå | 0 till +6,5V likström |
| Digital ingång 1 nivå | +12Vlikström till +24Vlikström |
| Ingångsimpedans | 2200 ohm |
| Inmatningsfilter | 6553 ms (max) |
| Statusindikering – ingångar | LED per kanal |
| Digitala Utgångar | 8 |
| Typ | NPN Öppen kollektor |
| Maximal belastningsström | 100mA per kanal |
| Maximal belastningsspänning | 36Vlikström |
| Vce (på) Spänning | 1,1V (max) |
| Vakthund utdatatimer | Inaktivera eller 1-255 sekunder justerbar |
| Isolering (Fält & Logik) | 1500 V RMS |
| Statusindikation – utgångar | LED per kanal |
| Strömförsörjning (fält) | +12Vlikström till +24Vlikström |




