Denna modul har 16 (NPN) digitala utgångar. Utgångarna kan användas för att driva lampor eller externa reläer när mer drivförmåga behövs. Utgångarna är isolerade från logiken och de delar en gemensam negativ terminal.
Varje utgång kan slås på eller stängas av separat, eller så kan alla utgångar ställas in samtidigt genom att skriva in ett enda tal i utgångsregistret som representerar statusen för alla utgångar.
En utgångsövervakningstimer kan konfigureras för att stänga av alla utgångar om det inte har varit kommunikation med modulen i upp till 255 sekunder. Ett värde på 0 sekunder kommer att inaktivera denna timer och utgångarna kommer att förbli i det senast programmerade tillståndet.
| PT16DO – 16 Digital Utgångsmodul | |
|---|---|
| Digitala Utgångar | 16 |
| Typ | NPN Öppen kollektor |
| Maximal belastningsström | 100mA per kanal |
| Maximal belastningsspänning | 36Vlikström |
| Vce (på) Spänning | 1,1V (max) |
| Vakthund utdatatimer | Inaktivera eller 1-255 sekunder justerbar |
| Isolering (Fält & Logik) | 1500V växelström RMS |
| Statusindikering | LED för varje kanal |
| Strömförsörjning (fält) | +12Vlikström till +24Vlikström |





